Koža je naš največji in najbolj izpostavljen organ. Ker si zapomni prav vse, je nega izredno pomembna, če želimo ohranjati mladosten videz in če se želimo počasi starati. Številni notranji in zunanji dejavniki pripomorejo k staranju kože. Na nekatere, predvsem zunanje, lahko vplivamo, na druge, naše gene, žal ne moremo vplivati.
Za vas smo pripravili vodič nege kože v različnih starostnih obdobjih, saj se nega kože v 20. letih močno razlikuje od nege v 50. letih.
NEGA KOŽE V 20. LETIH
V naših dvajsetih letih se še vedno borimo s posledicami pubertete. Povečano delovanje hormonov in izločanje večje količine maščobe vodita do dolgotrajnega boja proti aknam, nečistočam, mozoljem in ogrcem. Ko so najstniška leta mimo, je redna in kvalitetna nega kože najbolj pomembna. Vsebuje naj izdelke za vlaženje kože in obvezno (!) odstranjevanje ličil s kože z nežnimi odstranjevalci ali micelarnimi vodicami.
Čeprav v naših dvajsetih še ne razmišljamo o staranju kože, so ta leta najboljša za ustvarjanje dobrih temeljev za preprečevanje prehitrega staranja kože. Življenjski slog (kajenje, alkohol, zdrava prehrana, redna vadba) vpliva na to, kako se bo naša koža starala.
NEGA KOŽE V 30. LETIH
Trideseta leta so izjemno pomembna, saj moramo bolj resno paziti na nego kože in dobro premisliti ali dovolj ščitimo kožo pred škodljivimi učinki - tudi škodljivimi sestavinami v kozmetiki. Ko dosežemo trideseta, se raven hormonov, elastina in kolagena zmanjšuje, zato koža postane tanjša in bolj občutljiva. Pomembno je, da razmislimo o krepitvi kože in v svojo rutino vnesti serume za obraz, ki vsebujejo hialuronsko kislino in vitamin C.
V boju proti staranju pomaga vitamin C, saj zmanjšuje hiperpigmentacije in temne lise na koži. Prav tako sta pomembna hialuronska kislina in retinoidi.
V tridesetih letih se običajno pojavijo prve gube, predvsem zaradi neuporabe sončne kreme na obrazu, zaradi česar pride do fotostaranja. Če ga želite ustaviti, morate izbrati ustrezno kremo za dnevno nego z zaščitnim faktorjem (čim večji faktor!). Zaželeno je tudi, da izdelki vsebujejo hialuronsko kislino, vitamin C in cink. Večerna nega pa naj vsebuje vitamin A, ki spodbuja obnovo celic (pazljivo z uporabi v času nosečnosti).
Razlika pa je tudi pri staranju svetle in temne kože. Svetlejša koža je bolj nagnjena h gubam v zgodnejših letih, medtem ko so tisti s temnejšo kožo bolj nagnjeni k hiperpigmentaciji.
NEGA KOŽE V 40. LETIH
Z zmanjšanjem ravni estrogena koža postane bolj suha, gube pa bolj izrazite. Priporočljivo je uporabljati izdelke, ki vsebujejo antioksidante in hialuronsko kislino. Izdelki s Q10 koži povrnejo elastičnost, priporočljiva je tudi uporaba mask za obraz, ki vsebujejo beljakovine in vitamina C ter D. Izjemno pomembna je tudi nega področja okoli oči, kjer je koža izjemno tanka in občutljiva, gube pa so bolj izrazite. Kreme za oči torej nikoli ne preskočite, vendar je ne drgnite v kožo, temveč nežno vtapkajte v kožo. Če imate težave s podočnjaki, lahko kremo za okoli oči za 10 min postavite v hladilnik in šele nato nanesete izdelek na kožo.
NEGA KOŽE 50 +
Ko raven estrogena pade, koža izgubi sposobnost, da sama zadržuje vlago. Koža upade, gube pa postanejo bolj globoke. Za navlažitev kože se priporočajo izdelki s hialuronsko kislino, omega maščobnimi kislinami, ureo in glicerolom. Zaželene so tudi masaže obraza, ki stimulirajo mišice. Izdelki na oljni osnovi so bogati z antioksidanti, izdelki z vitaminoma C in K sta učinkovita proti vidnim kapilaram, vitamin A pa spodbuja sintezo kolagena.
Vsem tipom kože in v vseh starostnih obdobjih se priporoča piling 1 - 2 x tedensko, da odstranite odmrle celice in omogočite aktivnim sestavinam, da globlje prodrejo v kožo.
VEČ IZDELKOV: